Kadın Çantasının İlginç Tarihi

Kadın Çantasının İlginç Tarihi

Kadın Çantasının İlginç Tarihi

Çantalar yeni bir buluş değil, insanların taşıyacak eşyaları olduğu sürece, onları taşımak için çantalar tasarladık. MÖ 38.000 gibi erken bir tarihte, avcı-toplayıcı insanlar, yiyecek ve aletleri depolamak ve taşımak için liflerden yapılmış demetler ve keseler kullanıyorlardı. İpli çanta, en azından Antik Roma döneminden Rönesans ve ötesine kadar hem erkekler hem de kadınlar tarafından bir kemerden sarkan giyildi. Kadın çantası, bildiğimiz şekliyle, çantanın uzun, mütevazi tarihinde çok daha yeni bir gelişmedir.

El Çantasının Doğuşu

Çantanın icadından önce kadınlar ihtiyaç duydukları şeyleri ceplerinde taşırlardı. Ancak, bir erkeğin giysisinin parçası olan erkek ceplerinin aksine, kadınların cepleri tamamen ayrı bir giysiydi ve eteklerinin altından beline bağlanarak giyilirdi. Kadın eteklerinin büyük hacimli olması, ceplerin çoğunu gizlemeyi kolaylaştırdı. Ancak bu, 18. yüzyılın son on yılında, yüksek belli önlüklerin popülerlik kazanmasıyla değişti.

Yeni tarz elbiselerin daha ince silüeti nedeniyle, birinin elbisesinin altına hacimli cepler takması ciddi bir moda sahtesi oldu. Cep çizgileri 1790'ların külot çizgileriydi ve hiçbir moda öncüsü onları spor yaparken yakalanmazdı. Kadın ceplerinin ölümüyle birlikte kadın çantasının doğuşu geldi.

Modern el çantasının öncüsü, bazen denildiği gibi retikül veya vazgeçilmezdi. Retikül küçük bir çantaydı, sadece allık, pudra, yelpaze, parfüm ve birkaç kartvizit taşıyabilecek kadar büyüktü, ama kadınlar dışarı çıktıklarında hemen onları taşımaya başladılar. Bununla birlikte, herkes vazgeçilmezi o kadar vazgeçilmez görmedi.

El Çantasına Karşı Argüman

İlk el çantaları, saplı kadın cepleriydi, ancak kadın cepleri, bir kadının eteklerinin altına giyildiği ve tenine yakın olduğu için iç çamaşırı olarak kabul edildi. Bu nedenle, kadın çantaları ilk popüler hale geldiğinde, çoğu kişi onları kaba veya müstehcen olarak gördü.

Bu ilk çantalar aynı zamanda cüretkardı, iç giyimin dış giyim olarak sunulduğu ilk örneklerinden biriydi ve bu nedenle birçokları için oldukça saçma ve yapmacıktı. Bir kadının kişisel eşyalarını görünür bir cepte teşhir etmesi fikri, bazılarına göre eteklerini kaldırıp iç çamaşırını herkesin önünde ifşa etmeye benzer bir hareketti.

İç çamaşırlarını herkesin görebileceği şekilde teşhir etme skandalının yanı sıra, bazı kadınlara göre el çantaları ceplere kötü bir alternatifti.

Özellikle erken dönem Amerikan feministleri, kadınların ceplerinin kaybolmasına karşı mücadele ettiler. El çantalarının asla cepler kadar pratik olmayacağına inanıyorlardı ve tıpkı erkeklerin cepleri gibi kadın kıyafetlerinin içine yerleştirilmiş fonksiyonel cepleri savunuyorlardı. Bu kadınlar için, için el çantaları, cinsiyetler arasındaki eşitsizliğin ve kadınların eşit hakları için verilen mücadelenin simgesi haline geldi.

Kadınlar çantanın lehinde veya aleyhinde olsa da, işlevsel ceplerin yokluğunda, fonksiyonel bir çanta hızla bir kadının günlük yaşamının kaçınılmaz bir parçası haline geldi. Yıllar içinde birçok değişikliğe uğrasa da, boyutu, şekli veya dekorasyonu her yeni on yılın hassasiyetleriyle birlikte değişse de, on dokuzuncu yüzyılın sonlarında el çantası kalıcı oldu.

Çantanın Değişen Biçimi ve İşlevi

Büyük mağazanın kadınların evlerinin dışında buluşabilecekleri saygın bir yer olarak yükselişi ile birlikte, eskiye göre çok daha uzun süre evden uzak kalmaları mümkün hale geldi. Bu yeni keşfedilen özgürlükle birlikte, pratik olmayan küçük bir retiküle sığabilecek olandan daha fazlasını taşıma ihtiyacı ortaya çıktı.

On dokuzuncu yüzyılın sonunda ve yirminci yüzyılın başında retikülün yerini çok daha işlevsel çantalar almaya başladı. Louis Vuitton gibi bagaj yaratıcıları tarafından yapılan bu faydacı çantalar, aslında “el çantaları” olarak adlandırılan ilk çantalar aslında minyatür valizlerdi. Sağlam kulplar, çoklu iç bölmeler ve bir çıtçıt kapatma özelliğine sahiptiler. Çantadaki bu değişiklikler aynı zamanda bir kadın çantası fikrinde de bir değişime işaret ediyordu - tamamen kendisine ait bir şey haline geldi.

Çürük bir ağ örgüsünün veya bir iple kapatılmış dekoratif bir bozuk para cüzdanının aksine, bu çanta aniden kapandı ve kadınlar ilk kez eşyalarını bir dereceye kadar mahremiyetle taşıyabildiler. Uzun zamandır bir bayanın yelpazesini veya parasını taşıyan erkeklerin yerini giderek daha pratik, parlak yapılı çantalar aldı ve o zamandan beri el çantası tarafından şaşırtıldı ve dışlandı.

Birinci Dünya Savaşı sonrası dönemde, kadınlar oy hakkı da dahil olmak üzere daha önce kendilerine verilmeyen özgürlükleri kazandıkça, kadının toplumdaki rolü hızla değişiyordu. On yıl dönerken ve Kükreyen Yirmiler'e ve ardından geleceğe cesurca adım atarken, kadınlar ve yanlarında taşıdıkları çantalar için ufukta daha büyük değişiklikler vardı.

Zamanın Bir Yansıması Olarak Çanta

El çantaları yıllar geçtikçe ve kadınların günlük yaşamlarına daha da yerleştikçe, spor yapan kadınların duyarlılıklarını ve içinde yaşadıkları kültürü ustaca yansıtan çağın barometresi haline geldi.

Refah ve aşırılık zamanlarında, kadınlar abartılı çantalar giyerlerdi. 1930'larda kuyumcular, gümüş ve altın gibi lüks malzemelerden yapılmış, debriyaj gibi taşınan küçük kutular olan minaudière'leri yarattılar. Yetmişli yıllarda kadınlar, disko dans pistindeki parlak ışıkları yansıtmak için yapılmış, parlak metallerden yapılmış çantalar taşıyorlardı. 1980'lerin göze çarpan zenginlik ve tüketim kültürü, büyük, gösterişli, oldukça süslü statü çantaları üretti. El çantası, bu zamanlarda, en zengin kadınların en pahalı çantaları taşıdığı bir statü sembolü olarak hizmet etti.

1940'larda kadın çantaları basit ve işlevseldi, savaş zamanının daha ayık hassasiyetlerini ve sınırlı kaynaklarını yansıtıyordu. Erkeklerin savaş cephesinde taşıdıkları askeri çantalardan esinlenerek tasarlanan omuz çantaları, kadınlar savaş çabalarını desteklemek için işlerine gidip gelirken yürürken veya bisiklet sürerken omzuna veya vücuduna asılarak giyilirdi. Daha sonra, bu aynı tarz çanta, altmışlı yıllardaki kadınlar tarafından uzay çağının popüler plastiklerine gerçekçi bir kontrpuan olarak geri alınacaktı. Formun işlevden önce mi yoksa tam tersi mi olduğu da dahil olmak üzere, çağın öncelikleri el çantasının önceliklerini belirledi.

Kadınların engelleri aştığı ve toplumsal adetlere cesurca meydan okuduğu yıllarda, bunu yansıtan çantalar taşıdılar. 1920'lerin arsız sinekliği, dans ettiği, içtiği, sigara içtiği, saçlarını kısa kestiği, sokaklarda refakatçi olmadan yürüdüğü ve utanmadan makyaj ve pantolon giydiği, şık, renk uyumlu bir el çantası taşıyordu. 1960'ların uyumsuz, cinsel açıdan özgür hippileri, doğal malzemelerden yapılmış el işi çantalar giydi ve onları yamalar ve sanat eserleri ile kişiselleştirdi. Bunun gibi cüretkar veya muhalif çantalar, kadınlara sosyal değişim veya kargaşa zamanlarında kendilerini ifade etmeleri için ek bir yol sağladı.

Bilim adamları cesur yeni sentetik malzemeler geliştirdikçe, bu malzemeler aynı zamanda modern el çantaları oluşturmak için de kullanıldı. 1950'lerde plastikler seri üretilmeye başladığında, kadınlar bir tür sert plastik olan şeffaf lusitten yapılmış çantalar taşıyorlardı. Bu yeni plastik heyecan verici olsa da, lusit torbalar tehlikeli olabilir: Sıcakta eriyip zehirli gazlar saldıkları biliniyordu! Altmışlı yılların popüler çantaları, o zamana kadar çok daha güvenli hale gelse de, PVC ve poliüretan gibi benzer uzay çağı malzemelerinden yapılmıştır. Ateşe dayanıklı polar, balistik naylon, naylon dokuma, cırt cırt ve hatta kevlar, diğer endüstrilerden alınmış ve kadın çantalarında kullanılmıştır. Hiç şüphesiz malzeme bilimindeki bir sonraki büyük atılım, yeni nesil kadın çantalarına yansıyacaktır.

Çantanın Geleceği

El çantasının geçmişi uzun olmayabilir, binlerce yıldan sadece birkaç yüz yıl sonra, ancak el çantasının tarihi kadınların tarihidir: kadınların değişen zevkleri, öncelikleri ve toplumdaki rolleri. Çantalar aşırılık dönemlerinde başarılı oldular ve kıtlık dönemlerinde hayatta kaldılar ve hatta feministlerin onları ceplerle değiştirme çağrılarına bile meydan okudular. Kadın çantasının geleceğini tahmin edemeyiz. Ancak geçmişinin bir göstergesi ise geleceğin çantasının geleceğin kadınının değerlerini yansıtacağından emin olabiliriz.

Etiketler: Just & Polo Kadın Çantaları, El Çantaları, Omuz Çantaları
Ekim 01, 2021
Listeye dön